BudujemyDomyPasywne.pl - Domy i budynki pasywne

Budujemy tanie domy pasywne

Projekt numer: POIR.03.02.02-00-0960/17
Nazwa projektu: Konstrukcyjno-izolacyjne wielkoblokowe elementy ścienne oraz szkieletowa konstrukcja w deskowaniach traconych przeznaczone do wznoszenia ścian budynków niskoenergetycznych, w tym pasywnych.
PROJEKT DOFINANSOWANY PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ Z FUNDUSZY EUROPEJSKICH
więcej na informacji o projekcie tutaj

Płyty ścienne dla szkieletowych konstrukcji w deskowaniach traconych przeznaczonych do wznoszenia budynków pasywnych

W systemie płyt ściennych dla szkieletowej konstrukcji w izolacyjnych deskowaniach traconych podstawowym układem konstrukcyjnym (nośnym) są żelbetowe słupki i rygle - inaczej: rozwory – elementy dzielące pola między słupkami i ograniczające otwory okienne i drzwiowe. Są to elementy monolityczne, wylewane z betonu bezpośrednio na budowie do systemu „kanałów” znajdujących się w strukturze prefabrykatu – tzw. płyty ściennej - składającej się z płyty OSB (płyta wiórowa) lub Cetris (płyta cementowodrzazgowa) i styropianu; to właśnie w styropianie ukształtowane są ww. „kanały” służące do wylewania słupków i rygli.

W celu zatem ich ukształtowania wykonuje się szalunek, który w tym przypadku nie jest demontowany lecz tworzy finalny układ materiałowy ściany (szalunek tracony). Od strony wewnętrznej znajduje się płyta ścienna drewnopochodna. Zapewnia ona wymagane względami wytrzymałościowymi usytuowanie układu konstrukcyjnego od wewnątrz budynku i tworzy podłoże pod finalne wykończenie wewnętrzne ściany. W zależności od wymagań Inwestora można tutaj wykonać tynk lub zastosować płytę gipsowo-kartonową. Płyta ścienna jest też elementem pojemnościowym, regulującym temperaturę wewnątrz pomieszczeń. Betonowe słupy i rygle otula, natomiast pola między nimi wypełnia styropian – w ten sposób kształtuje się wymiary pionowe elementów konstrukcyjnych. Z uwagi na wymaganą izolacyjność akustyczną ściany wprowadzona jest w tym miejscu płyta styropianowa dźwiękochłonna. Cechę tą uzyskuje się poprzez zgniatanie styropianu niszcząc jego strukturę wytrzymałościową – styropian staje się elastyczny i przez to odporny na przenoszenie tzw. dźwięków uderzeniowych.

Wymiary poziome elementów żelbetowych kształtuje płyta styropianowa ułożona jako ciągły szalunek od strony zewnętrznej. Jest to jednocześnie warstwa, która przede wszystkim odpowiada za izolacyjność termiczną ściany. Uzyskanie korzystnych wartości współczynnika przewodzenia ciepła wymaga stosowania styropianu z dodatkiem grafitu.

Z doświadczeń firmy Ekobud wynika, że jest to materiał wrażliwy na zmiany temperatury – ułożony na elewacji może deformować się stwarzając problemy wykonawcze. Stąd technologia produkcji płyt ściennych dla konstrukcji szkieletowej zakłada zastosowanie płyty styropianowej zespolonej (warstwowej: grafit plus biały – na placu budowy biały skierowany jest na zewnętrzną stronę budynku), w której ograniczone są naprężenia termiczne i możliwość deformacji.

Jak widać z powyższego, w technologii produkcji płyt ściennych dla konstrukcji szkieletowej nie da się jej oddzielić od samej technologii wznoszenia ścian w systemie szkieletowej konstrukcji. Płyta jest produktem – na pierwszy rzut oka – dość prostym: połączeniem styropianu grafitowego i białego z użyciem kleju poliuretanowego.

Płyty te stanowią już na placu budowy pewnego rodzaju formy, które umożliwiają wykonanie w nich żelbetowych elementów ram stanowiących układ nośny budynku: słupów i rygli. Po spełnieniu funkcji formy, styropian pozostaje na miejscu wbudowania, pełniąc w budynku funkcję izolacyjną. Znajdująca się po stronie wewnętrznej płyta drewnopochodna OSB stanowi podłoże do wykonania: wewnętrznej warstwy wykończeniowej (płyta gipsowo-kartonowa z folią paroizolacyjną na ruszczcie), lub systemu płaszczyznowego ogrzewania ściennego (np.: 3thermo). Zastosowana grubość termoizolacji i podłoże z płyty OSB daje możliwość uzyskania wyższej sprawności ogrzewania ściennego.

Generalnie system szkieletowej konstrukcji może być porównany do stosowanych w dawnych czasach systemów budownictwa szachulcowego. Tradycyjnie wykorzystywane były wówczas materiały w postaci drewna i cegły. Rozwój materiałów w połączeniu z oryginalną myślą techniczną daje możliwość wskrzeszenia sprawdzonej koncepcji z nowym podejściem technologicznym i uzyskanie efektu znacznie „wyprzedzającego” najlepsze znane obecnie rozwiązania dla budownictwa pasywnego – drogiego w wykonaniu, stosującego tradycyjne materiały, co w efekcie prowadzi do ograniczeń typu: wymogi energetyczne determinują formę (prosta bryła, orientowanie budynku względem stron świata itp.) – forma przekłada się na niekorzystne wrażenia estetyczne. Nowe podejście do „tematu” umożliwia oswobodzenie projektantów i wykonawców budynków pasywnych z tego typu „gorsetu”.

Rys. płyta ścienna dla konstrukcji w deskowaniach traconych

Technologia budownictwa pasywnego
Technologia budownictwa pasywnego

Skontaktuj się z nami

W przypadku zainteresowania zakupem naszych innowacyjnych materiałów budowlanych zapraszamy do kontaktu.
Wyceny przygotowujemy indywidualnie uwzględniając wszystkie potrzeby naszych Klientów.